Vaistų ir genų pernašos į ląsteles ir audinius tyrimai

Tyrimų kryptys

Klasteris siekia kompleksiškai tiriant elektroporacijos ir sonoporacijos reiškinius (elektrinių laukų ir ultragarso poveikį ląstelėms), atliekant šių procesų analizę ir modeliavimą, įvertinti vaistų ir genų pernašai į ląsteles in vitro ir audinius in vivo. Remiantis minėtais tyrimais, norima išvystyti ir pagrįsti hibridinį vaistų ir genų elektrosonopernašos metodą, siekiant jį pritaikyti žmonių gydymui klinikoje.

Kita klasterio kryptis koncentruojasi ties tikslu pritaikyti elektrosonopernašos metodą aktyvių biologinių molekulių (siRNR, plazmidžių, įvairių slopiklių) pernašai į nervines ląsteles nervų sistemos vystymosi tyrimams. Vykdant minėtus tyrimus lygiagrečiai siekiama kurti ir tobulinti elektrosonoporatoriaus prototipą ir jo pagrindu išvystyti elektrosonoporatorių serijinę gamybą mažoje ar vidutinėje Lietuvos verslo įmonėje, užtikrinant jų pritaikymą klinikoje.

Mokslininkų grupės vadovas doc dr. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (VDU Gamtos mokslų fakultetas)
Klasterio tarybos pirmininkas doc. dr. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (VDU Gamtos mokslų fakultetas)
dr. Sonata Šalomskaitė-Davalgienė (LSMU)
Šarūnas Ašmantas (VDU Gamtos mokslų fakultetas)

•  Čepurnienė K., Ruzgys P., Treinys R., Šatkauskienė I., Šatkauskas S. Influence of plasmid concentration on DNA electrotransfer in vitro using high-voltage and low-voltage pulses. J. Membr. Biol, 2010. Vol. 236. p. 81-85.
  • Venslauskas M.S., Šatkauskas S., Rodaitė-Riševičienė R. Efficacy of the delivery of small charged molecules into cells in vitro. Bioelectrochemistry, 2010. Vol. 79. p. 130-135.
  • Geštautaitė S., Tamošiūnas M., Jurkonis R., Šatkauskienė I., Ašmantas Š., Šatkauskas S. Efficiency of sonoporation-induced fluorescent molecule uptake by cells in vitro in dependence on the molecule size. Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Virtualūs instrumentai biomedicinoje, 2010.
  • Raulinaitytė D., Maciulevičius M., Tamošiūnas M., Šatkauskienė I., Čepurnienė K., Jurkonis R.,  Šatkauskas S. The influence of ultrasound parameters on cell viability and sonoporation effectiveness. Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Virtualūs instrumentai biomedicinoje. 2010.
  • Kazlauskaitė A., Ruzgys P., Šatkauskas S. Analysis of DNA electrotransfer into cell using low and high amplitude electric pulses in vitro. 4th Natural Science conferrence "The Vital Nature Sign", 2010. Kaunas.

Karolina Čepurnienė. DNR elektropernašos tyrimai in vitro naudojant aukštos ir žemos amplitudės elektrinius impulsus. Kaunas: VDU, 2010.
Sonata Šalomskaitė - Davalgienė
. Biologiškai aktyvių molekulių elektropernašos į ląsteles in vitro ir į navikinius audinius efektyvumo tyrimas. Kaunas: VDU, 2006.

Daugiau informacijos apie klasterio VAISTŲ IR GENŲ PERNAŠOS Į LĄSTELES IR AUDINIUS TYRIMAI veiklą galite rasti 2010 m. klasterio veiklos ataskaitoje